За нас Свържете се с нас Проекти Клиенти и партньори Опит



Фондация PAN Parks

Фондация PAN Parks (Protected Areas Network Parks – Мрежа от защитени територии-паркове) е европейска неправителствена организация, създадена по инициатива на Световния фонд за опазване на природата (WWF) и с подкрепата на холандската туристическа компания Molecaten Group. PAN Parks опазва най-ценните обекти от дивата природа на Стария континент от Арктика до Средиземноморието чрез изграждане на мрежа от паркове, които развиват устойчив туризъм съвместно с местните общности. До края на 2007 година 10 парка от 8 страни са членове на мрежата.

С приемането на Национален парк Рила, в семейството на Фондация PAN Parks, хората от района получиха изключителна възможност за привличане на световен интерес към Рила и нейното ценно и добре съхранено биологично разнообразие. НП “Рила” е един от 10 европейски парка, сертифицирани от PAN Parks, за това че отговарят на строгите екологосъобразни критерии, регулиращи човешката дейност във и около парковете. Особена гордост за България е, че е първата и една от само двете страни в Европа които има два парка в мрежата - НП “Рила” и НП “Централен Балкан”.

Европейската комисия определи дейностите на Фондацията като „една от най-добрите инициативи за развитие и управлението на устойчив туризъм в местата по Натура 2000.”
За повече информация: www.panparks.org.

Местна PAN Parks Група за НП “Рила” - цели и задачи

Местната PAN Parks група се сформира за всеки парк - член на мрежата. Тя е официален съвет, в който участват Дирекцията на парка - в случая НП “Рила”, представители на местните власти, на други държавни институции, на местни предприемачи в сферата на екотуризма, на неправителствени организации, на бизнеса, частни лица и др.

Групата има за цел да обедини Дирекцията на парка и заинтересованите страни в работата им за развитие на устойчив туризъм в региона на защитената територия и да направлява това развитие. Веднъж сформирана, Местна PAN Parks Група става форум за обсъждане и решаване на задачи, свързани с развитието на региона на НП “Рила” като дестинация за устойчив туризъм. Изискването на Фондация PAN Parks за работата на групата е решенията да се взимат при отчитане на всички гледни точки и постигане на консенсус.

По-конкретно групата има следните задачи:

Да разработи и поеме отговорността за прилагането на Стратегията и Плана за действие за развитие на устойчив туризъм около Национален парк “Рила”, както и да осигури наблюдение /мониторинг/ на тяхното изпълнение.
Да разработи местна сертификационна схема за бизнес партньорите на Парка и Фондация PAN Parks. Схемата служи като PAN Parks стандарт за качество и e основана на съществуващи в България такива схеми и изисквания; на изискванията на PAN Parks, както и на съществуващите добри практики в региона.
Да определи първите бизнес партньори, готови да бъдат предложени за сертифициране от Фондация PAN Parks и НП “Рила”. МППГ ще разглежда и одобрява нови кандидатури за сертифициране на бизнес партньори на базата на разработената и приета сертификационна схема. МППГ също така ще извършва мониторинг на вече сертифицираните бизнес партньори.
Да подпомага решаване на възникнали проблеми, касаещи развитието на туризма в общините.
Да бъде посредник между институциите, имащи отношение към развитието на региона на НП “Рила” като дестинация за устойчив туризъм.
Да инициира, да разработва и изпълнява проекти по Стратегията заедно с ДНП “Рила”.
Да осигурява връзка и взаимодействие с другите МППГ за парковете - членове на мрежата PAN Parks в Европа и др.

Връзки:

ДНП "Рила"
Читалище “Г. Тодоров”, гр. Белица
Сдружение "Добърско", гр. Разлог
Къща Джамбазки, с. Говедарци, гр. Самоков
Сдружение "Приятели на планината", х. Иван Вазов, гр. Дупница
Конна база "Пери Волас", с. Бачево, Разлог
Семеен хотел "Зодиак", гр. Самоков
Вила "Орлови скали", с. Бели Искър, гр. Самоков
ТИЦ, гр. Белица
Държавна Агенция по Туризъм
Бизнесцентър "Самоков"

Стратегия и План за действие за развитие на устойчив туризъм в района на НП “Рила”

Местната PAN Parks Група за Национален парк “Рила” и Дирекцията на Парка разработиха Стратегията за развитие на устойчив туризъм в района на НП “Рила” за периода 2008–2013 г. Стратегията е разработена в рамките на проект, финансиран от Фондация PAN Parks и изпълняван от Фондация “Информация и природозащита”.

Изискване на PAN Parks е да се определи дългосрочното виждане за развитие на туризма в района около НП “Рила” и да се изработи план за неговото реализиране, с участието на предприемачите предоставящи туристически услуги, на местните власти, на всички заинтересовани страни около Парка. Общото виждане на всички за целите и приоритетите в развитието на устойчив туризъм се оформи в Стратегията и Плана за действие. Те са съобразени с националните, регионални и местни планове за развитие на устойчив туризъм и с всички инициативи за икономическо развитие.

Разработването на Стратегията започна през месец май 2006 г. и стана с участието на всички заинтересовани страни от 12 те общини около НП “Рила”. От всяка общинска администрация беше определен представител, който да участва в процеса на стратегическо планиране. Включиха се и много представители на бизнеса, образователни институции, неправителствени организации, читалища, туристически дружества, държавните институции и т.н. В разработването на Стратегията участваха и експерти от Държавната агенция по туризъм, както и експерти от регионалните туристически организации “Пирински туристически форум” и “Стара Планина”. Общинските администрации предоставиха своите Планове за развитие, както и описание на ресурсите. Допълнителна информация беше събрана чрез срещи и интервюта.

В Плана за действие са включени 76 проекти, които имат сериозна подкрепа и ангажимент за изпълнение от страна на общините и дирекцията на НП “Рила”, местните предприемачи, читалища, НПО и др. Те са разделени в 5 групи: развитие на капацитета и човешките ресурси за устойчив туризъм; разработване на компоненти на туристически продукти и услуги на базата на съхранени природни богатства и автентична местна култура; информационно обезпечаване на устойчивия туризъм; осъществяване на професионален и целенасочен маркетинг на устойчивия туризъм; създаване на модели за устойчиво ползване на природните ресурси и щадене на природата при развитие на туризъм.

Стратегията за развитие на устойчив туризъм и Плана за действие бяха предложени на обществено обсъждане през юни 2007 г. и получиха подкрепата на заинтересованите страни. На самото обществено обсъждане присъстваха и изразиха лично своята подкрепа представители на общините Долна Баня и Благоевград, на регионални неправителствени организации, читалища, образователни и културни институции. Положителни писмени становища изпратиха: Държавната агенция по туризъм, Областни администрации Благоевград, Кюстендил и Пазарджик, както и общински администрации Симитли, Рила, Белица и Самоков.

Какво е местен PAN Parks бизнес партньор?

Сертифицираният местен PAN Parks бизнес партньор работи заедно с управата на парка за предлагане на качествени туристически преживявания и услуги, които не накърняват природата. Сертифицираните партньори са преминали независима оценка за да докажат, че отговарят на стандартите и критериите свързани с устойчивия туризъм.

Сертифицирани PAN Parks бизнес партньори около НП “Рила”:

Къща Джамбазки, с. Говедарци, гр. Самоков
Конна база "Пери Волас", с. Бачево, Разлог
Семеен хотел "Зодиак", гр. Самоков
Вила "Орлови скали", с. Бели Искър, Самоков
ТИЦ, Белица
Къща за гости "Дешка", с. Горно Драглище, Разлог